Poke bowl: Zdravá a efektní miska barev a chutí (2024)

Poke bowl: Zdravá a efektní miska barev a chutí (1)

sdílet:

Už jste ochutnali pestrobarevnou misku plnou vitaminů, minerálů a dokonalé chuti? Pokud se s poke bowl osobně dosud neznáte, určitě byste to měli napravit. Prozradíme, odkud se k nám tento hit dostal a jak si poke bowl připravit doma.

Poke miska pochází zHavaje, kde se stala oblíbenou už v70. letech minulého století.Přidávají se do ní místní dary moře, vykostěné filetované syrové ryby ochucené černou havajskou solí, mořské řasy apečené mleté maso.

Největší slávy se poke bowl dostalo okolo roku 2012, kdy rozšířila do Severní Ameriky. Mezi rokem 2014 a 2016 se zdvojnásobil počet havajských restaurací, které nabízely poke bowl.

 • Svůj název získala poke bowl (havajsky bychom měli vyslovovat poke-ay) podle způsobu přípravy. Vhavajštině znamená poke krájet nebo porcovat.
 • Úpravu jídla i jeho pojmenování nevymysleli kuchaři vtradičních havajských restaurací, ale rybáři. Během rybaření se chtěli na svých člunech něčím nasytit, a tak část úlovku vykostili, nakrájeli na tenké plátky, ty pak okořenili a jedli syrové.
 • Můžete se také setkats budha bowl (vegetariánská verze) či steak bowl (rybu nahradily plátky hovězího steaku), ale také acai (smoothie) bowl (snídaňová verze).
 • Poke bowl se servíruje do dřevěných, keramických či kokosových miseka jí sehůlkami.

Zčeho si poke bowl připravit

Ačkoli základ tvoří tradiční havajské suroviny, dochucení je ovlivněno japonskou kuchyní. O poke bowl se často říká, že je vlastně rozložené sushi. Podobnost i inspiraci s japonským sushi určitě nacházíme. Poke bowl se ochucuje sójovou omáčkou a sezamem. Základ jídla tvoří syrová či marinovaná ryba, sushi rýže a zelenina spolu sovocem, často je doplňuje i salát zmořských řas.

 • Rýže.Tvoří základ jídla. Do připravené misky se servíruje jako první a bývá vlažná, skvěle tak vynikne kontrast se studenou rybou. Běžně se používá rýže na sushi, uvařit však můžete také jasmínovou. Ochuťte ji rýžovým octem, sezamovým olejem a sójovou omáčkou.
 • Ryba. Hlavní hvězdou poke bowl jsou plátky čerstvé či marinované ryby. Na Havaji se nejčastěji podává tuňák žlutoploutvý, kvůli přemířerybolovu je však ohroženým druhem. Použít můžete vaši oblíbenou rybu (losos, úhoř), krevety, či kraba.Ryba by měla býtčerstvá.Pro intenzivnější chuť nakrájenou rybu zalijte sójovou omáčkou, sezamovým olejem, citronovou šťávou, přidejte česnek, špetku mořské soli a nechte alespoň třihodiny marinovat vchladu lednice, nejlépe však přes noc.
 • Pro bezmasé verze využijte marinované tofu, cizrnový hummus či houby.

Bleskově marinovaný losos

 • Asijská
 • Ryby
 • Mořské ryby
 • Saláty s masem / rybou
 • Losos
 • Zdravé obědy
 • Zdravé večeře

Více než hodinu

Velmi snadné

RECEPT

 • Zelenina. Do poke bowl využít přebytky zeleniny zlednice či si připravit vaši oblíbenou kombinaci. Vrestauracích se často setkáte se strouhanou mrkví, plátky ředkviček, kousky salátové okurky, červeného zelí, dušené brokolice, kapusty či špenátu. Důležitou složkou bývá avokádo nakrájené na tenké plátky, které dodává jídlu krémovost. Zelenina se podává většinou syrová, vpokojové teplotě. Pro zlepšení chuti se nebojte zeleninu předem nakvasit, fermentací získá další rozměr chuti i prospěšné složky. Chybět by nemělo ani něco říznějšího, přidejte třebačervenou cibuli či jarní cibulku, čerstvý zázvor nebo chilli papričku.
 • Ovoce. Pro exotický nádech se nebojte využít i netradičního ovoce, chuť ryb skvěle doplňuje mango, ale také ananas, či kousky dužiny čerstvého kokosu.

Miska s uzeným lososem

 • Ryby
 • Mořské ryby
 • Z rýže

Do hodiny

Velmi snadné

RECEPT

Další suroviny

Minerály a prospěšné látky dodáte misce použitím salátu zmořských řas, které koupíte sušené ve zdravé výživě či specializovaných asijských potravinách. Řasy nechte 20 minut předem namočit, aby získaly objem. Pokud se vám nepodaří sehnat salát, využít můžete také plátů mořských řas na přípravu sushi, stačí je nakrájet na menší proužky.

 • Oblíbenou přísadou jsou také nezralé sójové boby edamame, které se před podáváním krátce povaří či osmahnou.
 • Misku mlžete dochutit mořskou solí, černým i světlým sezamem, čerstvou šťávou zcitronu, tamari omáčkou, medem, wasabi, sladkokyselou omáčkou, majonézovou zálivkou, kokosovým cukrem, čerstvým koriandrem či petrželkou či nori lupínky.

Zdroje informací: časopis Apetit, BBC Good Food, Tasty, Food Insider

Související recepty

Snídaňová miska s avokádem

Zelená snídaně šampionů!

Marinovaný losos v červené řepě

Marináda z červené řepy dodá rybě nejen skvělou ch...

Steakový salát

Salát jako hlavní jídlo pro každou př...

Poke bowl s krevetami

Poke bowl je pestrá, chutná a tak jednoduchá! Naví...

Související články

Poke bowl: Zdravá a efektní miska barev a chutí (9)

 • Tipy a triky

4 základní rady, jak vařit dietně

Slovo dieta je vyhledávaným slovem po celý rok. Lidé ale stále nevěří tomu, že lze vařit lehká, zdravá jídla, která jsou přitom chutná. Přitom i při vaření odlehčených jídel lze docílit maximální chuti. Jen to chce znát pár triků, jak na to...

Poke bowl: Zdravá a efektní miska barev a chutí (10)

 • Suroviny

Co jsou sladké sójové boby s tajemným názvem edamame a jak s nimi naložit

Nezralé sójové boby edamame bývají v různých úpravách součástí asijských pokrmů a spolehlivě je též najdeme v havajské poke bowl. Kde je sehnat, jak si je připravit a jaké mají přínosy pro zdraví? Vyzkoušejte tuto tisíce let známou surovinu...

Autor: Hana Kovaříková

Poke bowl: Zdravá a efektní miska barev a chutí (2024)
Top Articles
Latest Posts
Article information

Author: Rob Wisoky

Last Updated:

Views: 6700

Rating: 4.8 / 5 (48 voted)

Reviews: 87% of readers found this page helpful

Author information

Name: Rob Wisoky

Birthday: 1994-09-30

Address: 5789 Michel Vista, West Domenic, OR 80464-9452

Phone: +97313824072371

Job: Education Orchestrator

Hobby: Lockpicking, Crocheting, Baton twirling, Video gaming, Jogging, Whittling, Model building

Introduction: My name is Rob Wisoky, I am a smiling, helpful, encouraging, zealous, energetic, faithful, fantastic person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.